| YTÜ | Anasayfa | İletişim |

Akademik

   

Eğitim

 

Endüstriyel

 Anasayfa | Tarihçe | Anabilim Dalı Başkanı'nın Mesajı |
 
 
 
 Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferhat DİKMEN:
   

     İnsanın tarih boyunca çevresine ve doğaya karşı olan mücadelesinde başarılı olabilmesinin en önemli etkeni, şüphesiz aletler üretebilmesidir. Çekiç, kaldıraç gibi ilkel ve basit icatlarla çevresini değiştirmeye başlayan insan, zamanla daha karmaşık ve daha gelişmiş makineler yapabilir hale gelmiştir. Zamanla insan nüfusundaki artış, genel tüketimi de arttırmış ve insan ihtiyaçları kendi karşılayabildiği miktarı aşar hale gelmiştir. Bunun yanında gelişen bilimin de etkisiyle insan, sağlığına zarar verecek işlerden de uzak kalmak durumundadır. Bunun gibi sebeplerin sonucu olarak insanlık, makineleşme yolunu tercih etmiştir. Günümüzde tükettiğimiz gıdalardan, giydiğimiz elbiselere; yaşadığımız konutlardan, ulaşımda kullandığımız araçlara kadar hemen her ihtiyacımızda makineler çalışmaktadır, üretmektedir..

     Bütün bu gelişmeler, uluslararası teknolojik bir rekabeti de doğurmuştur. Artık bir toplumun gelişmişliği, dünyaya yaptığı teknik ve bilimsel katkılarla ölçülür olmuştur. Bu değerler içerisinde Makine Mühendisliği Bilimi, tahmin edilebileceği gibi, insanlığın teknik gelişiminin ilk ve en temel ayağı olmuş ve olmaya devam etmektedir. Makine mühendisliği, tasarımdan imalata ve sonrasında kontrole kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir. Bu sebeple Makine Mühendisliği de Tasarım-Konstrüksiyon, İmalat, Enerji, Isı, Kontrol vs. gibi birçok alt dala ayrılmıştır. Bunlar içinde Makine Mühendisliği geleneğini ve özünü en fazla kapsayanlar Konstrüksiyon ve İmalat dallarıdır.

 
 

Bu dallar içerisinde, Konstrüksiyonu diğerlerinden ayıran en belirgin özellik ise, mühendislik süreçleri içerisinde icat, tasarım, teorik hesaplama ve projelendirme görevlerini üstlenmesi sebebiyle, diğer dallara göre başı çekmesidir. İmalat ve kontrol süreçleri bu ilk aşamalardan sonra başlamaktadır.

     Başarılı bir Konstrüktör olmak; öncelikle isteklilik, ardından da disiplinli ve sistematik çalışmakta gizlidir ve hâlâ gelişmekte olan ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan meslek dallarından biridir. Tasarım süreci, kişisel yetenekleri ve zevkleri de ön plana çıkardığından Makine Mühendisliği alanında en keyifli çalışma dalı yine Tasarım-Konstrüksiyon olsa gerektir.

Sevgiyle...

 
         
  © 2011 Konstrüksiyon Anabilim Dalı | YTÜ Her hakkı saklıdır.

Tasarım | SEYHAN ÖZEN